close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • DWUJĘZYCZNOŚĆ

 • Zapraszamy do korzystania z poradników dot. dwujęzyczności!

   

  W 2018 r. Ministerstwo Spraw Zagranicznych rozpoczął projekt propagujący dwujęzyczność poprzez opracowanie i rozpowszechnianie poradnik „Dwujęzyczność w praktyce. Część I - Dwujęzyczność w pytaniach i odpowiedziach” autorstwa dr Anny Martowicz ze Stowarzyszenia Promocji Polskiego Języka za Granicą  (Association for the Promotion of Polish Language Abroad).

   

  Pierwszy tom „Dwujęzyczność w pytaniach i odpowiedziach” ma na celu wspieranie rodziców wychowujących dzieci pobierających naukę w zagranicznych systemach oświaty, jak również dorastających w rodzinach mieszanych.

   

  W tym roku do obiegu trafiła druga część poradnika - „Jak uczyć dziecko czytać i pisać po polsku?”. Publikacja prezentuje w przystępny sposób zagadnienia z zakresu psychologii językowej i ma na celu wspomóc rodziców i nauczycieli j. polskiego w rozwijaniu umiejętności czytania i pisania w języku polskim dzieci wychowujących się i pobierających naukę w obcych systemach oświaty jak również dorastających w rodzinach dwujęzycznych.

   

  Obydwa poradniki mają służyć szerokiemu popularyzowaniu idei dwujęzyczności wśród rodziców dzieci zamieszkałych poza granicami kraju. Jest to coraz ważniejsze dla kształtowania polskiej tożsamości narodowej i podtrzymywania znajomości języka polskiego oraz kultywowania tradycji i kultury polskiej wśród dzieci polskich emigrantów.

  Z faktu bycia dwujęzycznym płynie szereg rozmaitych korzyści dla rozwoju emocjonalnego dziecka, dla jego rozwoju intelektualnego, rozwoju społeczno-kulturalnego. Dzieci dwujęzyczne posiadają dostęp do dwóch światów językowo-kulturowych: znają i pielęgnują kulturę i zwyczaje obu krajów, z którymi są związane, co pozwala budować dziecku spójną tożsamość etniczną. Ponadto umiejętność posługiwania się w życiu codziennym dwoma językami ćwiczy uwagę i elastyczność myślenia dziecka, pomaga rozwijać kreatywność i poszerzać horyzonty myślowe, zapewnia większy potencjał intelektualny.

   

  Zapraszamy do korzystania z poradników:

  1. Dwujęzyczność w pytaniach i odpowiedziach
  2. Jak uczyć dziecko czytać i pisać po polsku?

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: