close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • GOSPODARKA

 • DWUSTRONNA WSPÓŁPRACA GOSPODARCZA 

  Obroty polsko-kanadyjskiej wymiany handlowej w 2017 r. osiągnęły poziom 2,6 mld CAD. Wśród prowincji kanadyjskich głównymi odbiorcami polskich towarów są Quebec, Ontario, Kolumbia Brytyjska i Alberta. Polski eksport do Kanady w 2017 r. przekroczył 1,9 mld dolarów kanadyjskich, zaś import z Kanady do Polski wyniósł w tym okresie 0,6 mld CAD.

   

  Wzrost wymiany handlowej Polska – Kanada w 2017 r.

   

  2017 r. (mln CAD)

  Zmiana % z 2016r.

  Eksport Polski do Kanady

  1 937

  +21 mln (+1,1 %)

  Import Polski z Kanady

  695

  +79 mln (+12,82 %)

  Obroty razem

  2 632

  +99 mln (+3,91 %) 

  Źródło: Opracowanie własne na podst. danych Statistics Canada


  W okresie surowcowej prosperity polskie firmy zwiększały inwestycje w Kanadzie. Największą dotychczas inwestycją (2,9 mld CAD) był zakup przez KGHM kanadyjskiej firmy Quadra FNX Mining (2012) wraz z jej kopalniami i projektami wydobywczymi w Kanadzie, USA i Chile. Znaczącymi inwestorami w sektorze energetycznym i wydobywczym są też ORLEN (TriOil, Birchill, Kicking Horse) i Kulczyk Investment (Serinus Energy). Kanadyjskie spółki inwestujące w PL to przede wszystkim: Pratt&Whitney Canada, Bombardier Transportation, Shoppers Drug Mart, Nafa, Heli One, Wentworth Technologies Co. Ltd. i SNC-Lavalin.
  Ważnym wydarzeniem z zakresu współpracy energetycznej w 2017 r. był zakup prawie 1 mln baryłek kanadyjskiej ropy przez Lotos (jeden tankowiec). W Nowej Szkocji rozwijany jest natomiast projekt terminala do eksportu gazu LNG. Orlen Upstream Canada – obok General Electric i firmy CB&I – jest traktowany przez spółkę Pieridae, jako strategiczny partner w projekcie Goldboro LNG (posiada 11% akcji). Rozpoczęcie działania terminala przewiduje się na ok. 2021-2022 r. Negatywny sygnał stanowi za to decyzja prowincji Alberta z grudnia 2017 r. o zablokowaniu należącego do KGHM projektu kopalni Ajax w Kolumbii Brytyjskiej. Po sześciu latach przygotowań do uruchomienia kopalni rząd prowincji wydał negatywną opinię środowiskową.


  Polskie firmy zainteresowane nawiązaniem kontaktów z kanadyjskimi partnerami, poszukujące dróg ekspansji na rynek w CA i badające inne możliwości handlowo-inwestycyjne  mogą zwrócić się do działającego na terenie całej Kanady oddziału Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu:
  email: toronto@paih.gov.pl
  tel.: +1 416-546-4570


  Więcej informacji można znaleźć też na stronach Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu:  
  www.paih.gov.pl


  Informacje praktyczne dla polskiego eksportera - Kanada
  www.canada.trade.gov.pl
  www.eksportuj.gov.pl  

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: