close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 2 kwietnia 2019

  1 kwietnia 2019 r. Ambasada RP w Ottawie we współpracy ze Stowarzyszeniem Polskich Studentów na McGill zorganizowała wykład ambasadora A. Kurnickiego pt. „Polska i NATO”.

  Wykład, a następnie spotkanie ze studentami, odbyło się na Wydziale Języków, Literatury i Kultury tej angielskojęzycznej uczelni w Montrealu. Spotkanie otworzył prof. Daniel W. Pratt, współpracujący ze Stowarzyszeniem Polskich Studentów przy organizacji tego wydarzenia.

   

   

   

   

   

   

  Rozpoczynając wykład ambasador Kurnicki przedstawił działalność Zb. Brzezińskiego, absolwenta Uniwersytetu McGill, podkreślając jego polskie pochodzenie oraz zasługi w kształtowaniu polityki bezpieczeństwa USA, a także bezpieczeństwa światowego, szczególnie w okresie prezydentury J. Cartera. W swoim wystąpieniu amb. Kurnicki poruszył ponadto kwestie związane z rozwojem demokracji w Polsce, w świetle uwarunkowań historycznych i geopolitycznych  Europy w XX w., aktualne uwarunkowania geopolityczne wpływające na sytuację bezpieczeństwa naszego kraju, znaczenie współpracy regionalnej dla bezpieczeństwa w Europie, polskie priorytety w NATO oraz znaczenia Sojuszu dla bezpieczeństwa zarówno Polski, jak i regionalnego oraz międzynarodowego. Podczas prezentacji poruszona została także kwestia perspektyw rozwoju PESCO oraz bieżącej współpracy z państwami członkowskimi Sojuszu, w szczególności z Kanadą, a także o perspektywie wspólnej polityki wobec Rosji jako państwa destabilizującego sytuację regionalną i międzynarodową. Po zakończonym wystąpieniu amb. A. Kurnickiego odbyła się seria pytań i odpowiedzi.

   

   

  W wydarzeniu udział wzięło ok.100 osób. Wśród zgromadzonych znaleźli się głównie studenci montrealskich uniwersytetów McGill oraz Concordia z wydziałów Języków, Literatury i Kultury, Stosunków Międzynarodowych oraz Historii, przedstawiciele konsulatów generalnych  innych państw mających siedzibę w Montrealu, przedstawiciele mediów oraz członkowie miejscowej Polonii.

   

  Tagi: McGill NATO

  Foto 1
  Foto 2
  Foto 4
  Foto 5
  Foto 6

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: