close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 18 kwietnia 2019

  Muzeum Polin prowadzi akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile – Pamiętamy Razem”, mającą na celu upamiętnienie Powstania w Getcie Warszawskim. Każdego roku, 19 kwietnia setki wolontariuszy rozdają papierowe żonkile w celu zwiększenia świadomości o powstaniu i jego znaczeniu.

   

  (Foto: POLIN)

   

   

   

  Marek Edelman, przywódca Powstania w Getcie Warszawskim, który przeżył powstanie i pozostał w Polsce, mógłby otrzymać bukiet żółtych żonkili od nieznanej mu osoby 19 kwietnia, w dniu wybuchu powstania w 1943 r. Składałby je pod Pomnikiem Bohaterów Getta, aby oddać hołd, tym którzy walczyli i polegli. Papierowe żonkile, które ludzie noszą w tym dniu, zainspirowane zostały przez ten zwyczaj.

   

  Ambasadorem akcji „Żonkil” jest Marian Turski (ur. 1926 r.), ocalały z Holocaustu, historyk, dziennikarz, działacz na rzecz praw człowieka, przewodniczący Rady Muzeum Polin, członek Międzynarodowej Rady Auschwitz.

   

  W styczniu 2019 r. Marian Turski był głównym mówcą na Konferencji ONZ ds. Międzynarodowego Dnia Pamięci Holocaustu.

   

  * * *

   

  Powstanie w Getcie Warszawskim: Niemcy zgromadzili ponad 400 tys. Żydów wewnątrz ogrodzonej ścianami powierzchni Warszawskiego Getta – mieszkańców miasta oraz sąsiednich miasteczek i wiosek, jak również osoby deportowane z terytoriów włączonych do III Rzeszy. W Getcie, dziesiątki tysięcy osób zmarło z głodu i chorób. 22 lipca 1942 r., rozpoczęła się tzw. Wielka Akcja Deportacyjna. W okresie ponad dwóch miesięcy Niemcy wysłali ponad 250 tys. mieszkańców Getta na śmierć w obozie koncentracyjnym w Treblince. Tysiące ludzi zostało rozstrzelanych na miejscu. Ponad 60 tys. Żydów pozostało w tzw. Restgetto (niem.: pozostałość po getcie). Byli to głownie młodzi i silni ludzie, bez zobowiązań rodzinnych, często zatrudnieni u niemieckich pracodawców (w małych fabryczkach lub warsztatach). Właśnie w tych okolicznościach, nie mając nic do stracenia, wśród młodych Żydów z Warszawskiego getta powstała idea zbrojnego oporu przeciwko Nazistom.

   

  Powstanie w Getcie warszawskim było największą i najbardziej heroiczną akcją zbrojnego oporu, podjętą przez Żydów w trakcie II Wojny Światowej. To było również pierwsze cywilne powstanie w okupowanej Europie.

   

  Więcej o akcji społecznej „Żonkil” oraz o Powstaniu w Getcie Warszawskim na stronie Muzeum Polin.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: