close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • INFORMACJE DLA PODRÓŻUJĄCYCH

 •  

  Informacje dla obywateli polskich podróżujących do Kanady dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w serwisie Polak za granicą. Z serwisu dowiedzą się Państwo m.in. czy podróżując do Kanady i innych krajów potrzeba jest wiza, na jakie przepisy prawa trzeba uważać lub jakie ograniczenia obowiązują kierowców. „Polak za granicą” zawiera również listę porad dla podróżujących oraz ostrzeżenia.

  Korzystasz ze smartfonu lub tabletu? Przed podróżą pobierz bezpłatną aplikację MSZ iPolak i czuj się bezpieczniej. iPolak to źródło najważniejszych informacji potrzebnych przy każdej wyprawie za granicę.

   

  Zachęcamy do korzystania z serwisu Odyseusz wszystkich, którzy przebywają lub planują pobyt poza granicami Polski. W przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą, Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie mogło nawiązać z Państwem kontakt, a także udzielić niezbędnych informacji oraz pomocy poprzez właściwy konsulat/wydział konsularny lub przedstawicielstwo dyplomatyczne (ambasadę).

   

  Polecane strony:

   

  UWAGA:
  Od 9 listopada 2016 roku obywateli krajów włączonych do ruchu bezwizowego z Kanadą – w tym Polaków – obejmuje bezwzględny obowiązek posiadania elektronicznego potwierdzenia podróży (eTA - electronic Travel Authorization) przy przylocie na jedno z kanadyjskich międzynarodowych lotnisk.

   

  Opłata za wydanie tego dokumentu wynosi 7 CAD od osoby. Płatności można dokonywać jedynie kartą płatniczą przez Internet. Szczegóły dotyczące uzyskiwania eTA dostępne są na stronie http://www.cic.gc.ca/english/visit/eta.asp, tam też można aplikować o wydanie dokumentu. Omówienie procesu ubiegania się o eTA jest również dostępne w języku polskim.


  Aplikant zobowiązany jest do przekazania swoich danych osobowych (bez polskich znaków diakrytycznych), numeru paszportu i odpowiedzi na kilka pytań dot. karalności, zdrowia, bezpieczeństwa publicznego czy ewentualnego zakazu wjazdu do Kanady. Dane osobowe mają być chronione na kanadyjskich serwerach rządowych. Potwierdzenie przyjęcia wniosku oraz płatności następuje poprzez odesłanie e-maila zwrotnego. W szczególnych przypadkach wnioskodawca zostanie poproszony o kontakt z kanadyjską placówką dyplomatyczną. Ważność eTA ustalono na 5 lat (krócej gdy upłynął termin ważności paszportu, eTA zostało zakwestionowane przez oficera imigracyjnego lub wystąpiono o wydanie nowego dokumentu elektronicznego). eTA ma być w systemie informatycznym przypisane do numeru paszportu. Zgodnie z informacjami władz kanadyjskich, osoby posiadające podwójne obywatelstwo (kanadyjskie i inne) nie mogą ubiegać się o eTA, muszą zaś dysponować odpowiednim kanadyjskim dokumentem podróży.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: