close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 12 czerwca 2019

  Promocja pierwszego angielskiego wydania książki Andrzeja Bohomolca - żeglarza, żołnierza, dyplomaty, polskiego patrioty - 4 czerwca w Ambasadzie RP w Ottawie zgromadziła blisko sto osób i została przyjęta z dużym zainteresowaniem zarówno przez Kanadyjczyków jak i Polonię.

  Spotkanie zostało zorganizowane przez Ambasadę RP, w partnerstwie z Kanadyjską Fundacja Studiów Polskich. Osobną grupę wśród przybyłych stanowili przedstawiciele polonijnej braci żeglarskiej  z Ottawy.

  Ambasador Andrzej Kurnicki podkreślił szczególnie zasługi A. Bohomolca w walce o niepodległość Polski. Irena Tomaszewska, tłumaczka i autorka wstępu do książki The voyage of the yacht Dal. From Gdynia to Chicago 1933-34, w niezwykle barwny sposób przedstawiła postać A. Bohomolca.

  Ten kawalerzysta i żeglarz, dyplomata, pisarz, pod koniec życia właściciel rancha w Kanadzie, był pierwszym Polakiem, który wraz załogą – Janem Witkowskim i Jerzym Świechowskim - przepłynął Atlantyk na jachcie żaglowym (wyprawa jachtu Dal 1933 – 1934). Wydana przed wojną, jego książka – relacja z tamtej wyprawy stała się inspiracją dla setek młodych Polaków, marzących zarówno o służbie Ojczyźnie jak i o wielkiej przygodzie.

  Irena Tomaszewska zwróciła uwagę na odwagę i szerokie horyzonty Bohomolca, wychowanego w tradycji Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Ten obywatel Polski i Kanady, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej (Krzyż Walecznych 1921) i II wojny światowej (Krzyż Virtuti Militari), był także utalentowanym pisarzem (m.in. zbiór esejów filozoficzno-religijnych po francusku pt. „Mon ami l’Archange G”) i rzeźbiarzem. Od lat 50-ych w Kanadzie, razem z żoną prowadził rancho w prowincji Alberta, gdzie zajmował się hodowlą koni. W uznaniu jego zasług wojennych, Królowa Elżbieta II nadała mu 17 października 1960 tytuł honorowego pułkownika (Honorary Lieutenant Colonel) słynnego 19. Regimentu Dragonów z Alberty.

  Wieczory promujące książkę A. Bohomolca z udziałem I. Tomaszewskiej odbyły się także w Konsulatach Generalnych RP w Montrealu (5 czerwca) i Toronto (6 czerwca). Sponsorem wydania angielskiego książki jest Anthony Keith, pasierb A. Bohomolca, emerytowany profesor biologii, zafascynowany postacią swojego ojczyma. Podczas wieczoru odczytał fragmenty książki będące relacją z przeżycia tajfunu na Atlantyku i cudownego ocalenia na Bermudach.

   

   

  Irena Tomaszewska prezentuje postać A. Bohomolca
  Irena Tomaszewska prezentuje postać A. Bohomolca
  Powitanie amb. Andrzeja Kurnickiego
  Powitanie amb. Andrzeja Kurnickiego

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: