close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 23 sierpnia 2016

  Promocja polskiej kultury i integracja kanadyjskiej Polonii to cele Festiwalu Polskiego w Montrealu, którego szósta edycja odbyła się w dniach 13 i 14 sierpnia 2016 roku. Jednym z uczestników wydarzenia była Ambasada RP w Ottawie.

  Kilka tysięcy osób, w tym wspólnota polonijna z Montrealu i Québecu oraz wielu Kanadyjczyków,  po raz kolejny miało możliwość uczestniczenia w dorocznym Festiwalu Polskim, który odbywał się w dniach 13 i 14 sierpnia w Parku Des Faubourgs. Podczas imprezy wystąpiło kilkanaście polonijnych i kanadyjskich grup muzycznych, prezentujących muzykę rockową, jazzową i bluesową, zespoły taneczne oraz chór Cantate Deo, działający przy misji św. Maksymiliana i św. Wojciecha w Montrealu. Patronat nad tym polonijnym przedsięwzięciem sprawuje miasto Montreal oraz władze dzielnicy Ville-Marie. Gośćmi uroczystości w tym roku byli m.in. przedstawiciele miasta Montreal oraz merostwa dzielnicowego.

   

  Ciesząca się dużym zainteresowaniem Polonii oraz mieszkańców Montrealu impreza jest swoistą platformą umożliwiającą społeczności polskiej oraz Kanadyjczykom  odkrycie i poznanie wyrobów polskich rzemieślników, dzieł polonijnych artystów, polonijnych restauracji oraz organizacji społecznościowych.  Festiwal jest także okazją do promocji polskiej kuchni, poprzez degustację wyśmienitych dań przegotowanych przez polskich restauratorów.

   

  W ramach Festiwalu Ambasada RP w Ottawie zaprezentowała wystawę „Architektura polska”  prezentującą 24 nowo zbudowane, lub zrewitalizowane bardzo nowoczesne obiekty, powstałe w różnych miastach Polski,  sportretowane przez polskich fotografów architektury.  Zdjęciom obiektów towarzyszą fotografie reportażowe, szkice, rysunki. Umieszczone na większości plansz cytaty, ukazujące wybrane budowle, przywołują ważne dla historii Polski historyczne wydarzenia oraz zawierają idee wybitnych, powszechnie znanych polskich twórców. Wystawę miało okazję obejrzeć kilka tysięcy uczestników tej dwudniowej imprezy.

  Stoisko Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie
  Stoisko Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie
  Wystawa Ambasady w Ottawie -Architektura Polska
  Wystawa Ambasady w Ottawie -Architektura Polska
  Wystep chóru Cantate Deo
  Wystep chóru Cantate Deo

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: