close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 24 maja 2016

  W tegorocznej edycji Festiwalu Filmów Unii Europejskiej w Quebec City, który odbywał się w dniach 18-23 maja w Muzeum Cywilizacji, zaprezentowany został polski film „Carte Blanche” w reż. Jacka Lesińskiego z Andrzejem Chyrą w roli głównej.

  - Polskie filmy wpisują się w historię Festiwalu, gdyż uczestniczą w nim od pierwszej edycji. Przybliżają mieszkańcom Quebec City polską kulturę, a tym samym umożliwiają lepsze poznanie Polski i przyczyniają się do dobrej  dwustronnej współpracy Polski i Prowincji Quebec na wielu płaszczyznach - powiedział I radca Ambasady RP w Ottawie Zbigniew Chmura podczas prezentacji polskiego filmu 22 maja 2016 r. 


  Przedsięwzięcie organizowane jest przez instytucję kulturalną „Festiwal Filmowy w Quebec City”, Delegaturę Unii Europejskiej i Ambasady państw członkowskich w Ottawie przy współpracy władz miasta Quebec oraz Ministerstwa Relacji Międzynarodowych i Frankofonii Prowincji Quebec. W tym roku w Festiwalu uczestniczyły filmy z 17 krajów UE. Ian Gailer, Dyrektor Generalny „Festiwalu Filmowego Miasta Quebec” podkreślił wzrastające zainteresowanie mieszkańców festiwalem, zaznaczając, że wpisuje się on powoli w znaczące wydarzenia kulturalne organizowane w Quebecu.


  „Carte Blanche” spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem publiczności, która podkreślała jego walory artystyczne i przesłanie. Zgodnie z wymogami festiwalu film został zaprezentowany w wersji oryginalnej z napisami w języku francuskim.


  Film Jacka Lesińskiego zrealizowany  został na podstawie prawdziwych wydarzeń i przedstawia historię nauczyciela historii z lubelskiego liceum, który zaczyna stopniowo tracić wzrok. Postanawia ukryć przed przełożonymi problemy zdrowotne, aby zachować pracę i doprowadzić do matury swoich uczniów.

  Zbigniew Chmura, I radca Ambasady RP w Ottawie zapowiada projekcję polskiego filmu "Carte Blanche"
  Zbigniew Chmura, I radca Ambasady RP w Ottawie zapowiada projekcję polskiego filmu "Carte Blanche"
  plakat filmu "Carte Blanche"
  plakat filmu "Carte Blanche"

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: