close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 16 marca 2015

  Ambasada RP w Ottawie zaprasza na projekcję filmu "Śmierć Rotmistrza Pileckiego” w reż. Ryszarda Bugajskiego, która odbędzie się w sobotę 21 marca 2015 r. o godz. 18:00 w Library and Archives Canada. Gościem honorowym pokazu będzie Marek Probosz, odtwórca roli rotmistrza Pileckiego, który odpowie na pytania publiczności.

  Dramat Ryszarda Bugajskiego opowiada historię rotmistrza Witolda Pileckiego, który podczas II wojny światowej wziął udział w operacji Polskiego Państwa Podziemnego, w ramach której dał się schwytać i osadzić w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. W czasie swojego pobytu w obozie zagłady Rotmistrz Pilecki zbierał informacje, które umożliwiły polskiemu rządowi na uchodźctwie przekazanie sojusznikom wiadomości o trwającej w okupowanej Polsce zagładzie. Oczekiwano, że raporty Pileckiego skłonią aliantów do interwencji, która zatrzyma Holokaust.

   

  Film opowiada także o trzech tragicznych latach z życia rotmistrza Pileckiego po tym, jak po zakończeniu wojny trafił w ręce komunistycznych władz. Sam rotmistrz śledztwo w swojej sprawie określał jako bardziej okrutne niż pobyt w Oświęcimiu. W 1948 roku Witold Pilecki został skazany na karę śmierci i stracony.

   

  Do pobrania biografia Marka Probosza

   

  "Śmierć Rotmistrza Pileckiego” (2006)
  Reżyseria: Ryszard Bugajski
  Język: polski
  (napisy w języku angielskim)
  Czas projekcji: 85 minut

   

  Pokaz filmu w Ottawie:
  21 marca 2015 (sobota), godz. 18:00, Library and Archives Canada, 395 Wellington Street, Ottawa

   

  Marek Probosz podczas multimedialnej prezentacji raportów Pileckiego w Ottawie w listopadzie 2014 r. (fot. O. Jabłońska)
  Marek Probosz podczas multimedialnej prezentacji raportów Pileckiego w Ottawie w listopadzie 2014 r. (fot. O. Jabłońska)

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: