close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 15 lutego 2019

  W dniach 13-14 lutego 2019 r. ministrowie spraw zagranicznych oraz przedstawiciele 62 państw spotkali się w Warszawie na konferencji współorganizowanej przez Ministra Spraw Zagranicznych RP oraz Sekretarza Stanu Stanów Zjednoczonych pragnąc działać na rzecz bezpieczniejszego i stabilniejszego Bliskiego Wschodu.

  Uczestnicy spotkania dyskutowali o tym, w jaki sposób terroryzm, proliferacja broni oraz eskalacja konfliktów na Bliskim Wschodzie stanowią zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa w regionie i na całym świecie.

  Uczestnicy dyskutowali na temat ryzyka płynącego z proliferacji broni oraz rozwijania programów pocisków balistycznych w regionie. Dyskutowali również na temat sposobów rozwiązania kryzysów humanitarnych w regionie, walki ze stosującym przemoc ekstremizmem, zwalczania zagrożeń dla infrastruktury cybernetycznej i energetycznej oraz przeciwdziałania siatkom nielegalnego finansowania.

  Szeroki i wydajny udział w spotkaniu ministerialnym świadczy o tym, że społeczność międzynarodowa pragnie angażować się w zwalczanie źródeł niestabilności w regionie. Wiele uczestniczących państw wyraziło chęć kontynuowania wspólnych działań na rzecz budowania lepszej przyszłości dla regionu oraz jego mieszkańców.

  W tym celu Polska i Stany Zjednoczone mają przyjemność ogłosić powołanie międzynarodowych grup roboczych, które będą działać na rzecz wypracowania konkretnych rozwiązań w obszarach wskazanych poniżej. Grupy będą spotykać się w trybie roboczym w krajach na całym świecie, aby działać na rzecz realizacji wspólnych interesów społeczności międzynarodowej dotyczących budowania pokoju i bezpieczeństwa w regionie. Dodatkowe informacje na temat grup roboczych zostaną opublikowane w najbliższych tygodniach.

  Przeciwdziałanie terroryzmowi i jego nielegalnemu finansowaniu:

  1. Przeciwdziałanie terroryzmowi i jego nielegalnemu finansowaniu

  Ograniczenie rozwoju pocisków i proliferacji broni:

  2. Proliferacja pocisków balistycznych 

  3. Bezpieczeństwo morskie i lotnicze

  Zwalczanie zagrożeń cybernetycznych i nowych zagrożeń:

  4. Cyberbezpieczeństwo

  5. Bezpieczeństwo energetyczne

  Kwestie humanitarne i prawa człowieka:

  6. Kwestie humanitarne i związane z uchodźcami

  7. Bezprawnie zatrzymani i prawa człowieka

  Współprzewodniczący wyrażają również zadowolenie z faktu, że Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zamierza współpracować z amerykańskim think-tankiem w celu zwołania globalnego forum ekspertów pt. „Grupa Studiów Strategicznych nad Bliskim Wschodem.”  Forum to może umożliwić czołowym naukowcom i ekspertom z całego świata zaprezentowanie strategicznych rozważań w celu wsparcia dalszych działań grup roboczych.                                                                                      

  Stany Zjednoczone i Polska mają wiele wspólnych interesów w regionie. Obejmują one, między innymi, popieranie poszanowania praw człowieka, zwalczanie gwałtownego ekstremizmu, sprzyjanie rozwojowi międzynarodowych norm dotyczących zakazu rozprzestrzeniania broni i podejmowanie wyzwań humanitarnych.  Nasze kraje mają nadzieję, że ta konferencja i dalsze działania grup roboczych zapoczątkują proces warszawski, wspólny i dynamiczny wysiłek, który dokonuje postępu w tych i innych kwestiach ważnych dla regionu.

  Ponadto, Polska i Stany Zjednoczone rekomendują, by uczestnicy tej konferencji spotkali się ponownie w przyszłości w celu przedyskutowania postępów poczynionych przez grupy robocze.

  (Tekst polski oświadczenia jest wersją roboczą. Wersją oficjalną jest tekst angielski.)

   

   

  Warszawa, Polska, 14 lutego 2019 r.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: