close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 8 lutego 2016

  Z żalem żegnamy mjra Stanisława Milczyńskiego ps. Gryf, żołnierza kampanii wrześniowej 1939 r., Powstańca Warszawskiego, Kawalera Orderu Wojennego Virtuti Militari.

  Major Stanisław Milczyński urodził się 4 kwietnia 1918 roku w Poznaniu, zmarł 26 stycznia 2016 roku w Toronto. Absolwent Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi - Komorowie. Uczestnik wojny obronnej 1939 roku w składzie Armii „Poznań” w stopniu podporucznika. Po kapitulacji Warszawy dostał się do niewoli niemieckiej, z której uciekł. Od października 1939 roku działał w Poznaniu w Służbie Zwycięstwu Polski i w Związku Walki Zbrojnej, a następnie w Kaliszu w Narodowej Organizacji Wojskowej. W 1943 roku przedostał się do Warszawy, gdzie włączył się do walki konspiracyjnej w V Rejonie VII Obwodu „Obroża” Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej. Dowodził m.in. Kompanią Dywersji Bojowej „Kedywu” Rejonu V „Obroży”, która wykonała ponad 30 akcji dywersyjnych i likwidacyjnych. Podczas Powstania Warszawskiego dowódca Kompanii „Krawiec” w Rejonie V i na Mokotowie, dwukrotnie ranny, ewakuowany kanałami do Śródmieścia. Po kapitulacji umieszczony w szpitalu jeńców wojennych w Zeithain, a następnie w Stalagu IV-B w Mühlbergu. Uwolniony przez Amerykanów. W lipcu 1945 roku wstąpił do 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych, zdemobilizowany w Anglii w 1949 roku. Po ukończeniu Centralnej Szkoły Sztuki i Rzemiosła w Londynie wyemigrował do Kanady.

   

  Wieloletni aktywny działacz polskiej emigracji niepodległościowej. Członek Stowarzyszenia Polskich Kombatantów i Koła Byłych Żołnierzy Armii Krajowej w Toronto oraz Środowiska „Obroża” w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

  Jeden z głównych fundatorów tablic pamiątkowych w kościołach w Wilanowie, Powsinie i Pyrach pod Warszawą ku czci żołnierzy Armii Krajowej.

   

  Autor pasjonujących wspomnień.

   

  Kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Mililtari. Uhonorowany Krzyżem Walecznych (dwukrotnie), Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Medalem Wojska, War Medal,  Medalem „Pro Memoria” oraz wieloma innymi odznaczeniami polskimi i kanadyjskimi.

   

  Cześć Jego Pamięci!

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: