close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 4 marca 2019

  3 marca 2019 r. uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w Kościele Św. Jacka Odrowąża. W godzinach popołudniowych w Domu Polskim SPK zaprezentowany został spektakl „Inka. Rzecz o Danucie Siedzikównie”.

  W Ottawie upamiętniono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Od wielu lat staraniem Stowarzyszenia Polskich Kombatantów koło nr 8 w Ottawie czci się pamięć Niezłomnych, a od kilku lat Ambasada RP w Ottawie wspiera i współorganizuje te obchody.

   

  Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kościele Św. Jacka Odrowąża w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych. We mszy św. uczestniczyli weterani, kombatanci, prezesi organizacji polonijnych, harcerze z ottawskich szczepów Lechici i Jutrznia oraz ottawska Polonia. Ambasadorowi A. Kurnickiemu towarzyszyli m.in. konsul A. Kucy oraz attaché obrony kmdr Krzysztof Książek.

   

   

   

   

   

   

  Po południu w Domu Polskim SPK staraniem Ambasady RP w Ottawie zorganizowano pokaz monodramu autorstwa i w reżyserii Mileny Tejkowskiej „Inka. Rzecz o Danucie Siedzikównie” w wykonaniu Justyny Piechoty.

  - Historia Inki to historia walki o wolną, niepodległą Polskę - powiedział ambasador A. Kurnicki przed rozpoczęciem spektaklu. W swojej wypowiedzi ambasador nawiązał także do rodzinnych opowieści o Żołnierzach Wyklętych. Spektakl został bardzo dobrze przyjęty przez licznie zgromadzoną Polonię ottawską.

   

   

   

   

   

   

  W czasie prac nad sztuką M. Tejkowska bazowała na opowieściach osób, które Inkę znały oraz m.in. na dokumentach, które zachowały się w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej. J. Piechota, odtwórczyni roli Inki, to zaledwie 18-letnia uczennica rzeszowskiego liceum nr 2. Aktorka odgrywa postać Danuty Siedzikówny w ostatnich dniach jej życia, przed wykonaniem wyroku śmierci. Spektakl był pokazywany m.in. na Litwie i w Polsce. W Kanadzie monodram został wystawiony także w Montrealu (1 i 2 marca br.).

   

  Danuta Siedzikówna – 18-letnia łączniczka i sanitariuszka została zamordowana po sfabrykowanym procesie sądowym 28 sierpnia 1946 r. w Gdańsku. Dodatkowe informacje o Danucie Siedzikównie można znaleźć na stronie Instytutu Pamięci Naukowej.

  M. Tejkowska, J. Piechota
  M. Tejkowska, J. Piechota
  Prez. A. Ruta, amb. A. Kurnicki, M. Tejkowska, J. Piechota, prof. Richard Sokoloski, konsul A. Kucy, kmdr K. Książek
  Prez. A. Ruta, amb. A. Kurnicki, M. Tejkowska, J. Piechota, prof. Richard Sokoloski, konsul A. Kucy, kmdr K. Książek

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: