close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 16 lutego 2016

  Od 15 marca 2016 roku obywateli krajów włączonych do ruchu bezwizowego z Kanadą – w tym Polaków – obejmuje obowiązek posiadania elektronicznego potwierdzenia podróży (eTA - electronic Travel Authorization) przy przylocie na jedno z kanadyjskich międzynarodowych lotnisk. Jednakże do jesieni 2016 brak eTA nie wykluczy automatycznie z wejścia na pokład samolotu.

  Opłata za wydanie tego dokumentu wynosi 7CAD od osoby. Płatności można dokonywać jedynie kartą płatniczą przez Internet. Szczegóły dotyczące uzyskiwania eTA dostępne są na stronie http://www.cic.gc.ca/english/visit/eta.asp, tam też można aplikować o wydanie tego elektronicznego dokumentu.

   

  Aplikacja o wydanie eTA jest dostępna w kilku wersjach językowych (obecnie angielski, francuski, arabski, niemiecki, japoński, koreański, mandaryński, portugalski i hiszpański). Aplikant zobowiązany jest do przekazania swoich danych osobowych (bez polskich znaków diakrytycznych), numeru paszportu i odpowiedzi na kilka pytań dot. karalności, zdrowia, bezpieczeństwa publicznego czy ewentualnego zakazu wjazdu do Kanady. Dane osobowe mają być chronione na kanadyjskich serwerach rządowych. Potwierdzenie przyjęcia wniosku oraz płatności następuje poprzez odesłanie e-maila zwrotnego. W szczególnych przypadkach wnioskodawca zostałby poproszony o kontakt z kanadyjską placówką dyplomatyczną. Ważność eTA ustalono na 5 lat (krócej gdy upłynął termin ważności paszportu, eTA zostało zakwestionowane przez oficera imigracyjnego lub wystąpiono o wydanie nowego dokumentu elektronicznego). eTA ma być w systemie informatycznym przypisane do numeru paszportu. Władze Kanady do września 2016 wydłużają okres kiedy obcokrajowiec nie posiadający ważnego eTA będzie mógł wsiąść na pokład samolotu pod warunkiem spełniania innych warunków wjazdu, np. posiadanie ważnego paszportu. Niemniej władze Kanady sugerują podróżowanie począwszy od 15 marca 2016 r. z wykupionym eTA. Warunek posiadania eTA nie będzie dotyczył podróżnych przekraczających kanadyjską granicę drogą lądową. Osoby posiadające podwójne obywatelstwo (kanadyjskie i inne) nie mogą ubiegać się o eTA, muszą zaś dysponować odpowiednim kanadyjskim dokumentem podróży. 

   

  Film informacyjny kanadyjskiego Ministerstwa ds. Obywatelstwa i Emigracji

   

  Osoby zwolnione z posiadania eTA to: członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej, posiadacze czasowych wiz pobytowych, obywatele USA, zagraniczni dyplomaci akredytowani przez Departament Spraw Zagranicznych, Handlu i Rozwoju Kanady, wybrani członkowie załóg samolotów, francuscy rezydenci wysp St. Pierre and Miquelon przyjeżdżający z nich, zagraniczny personel wojskowy wykonujący zadania w ramach Visiting Forces Act, obcokrajowcy wjeżdżający z krajów sąsiedzkich posiadający wcześniej prawo pobytu w Kanadzie, obcokrajowcy posiadający ważny dokument podróży do / z USA będący pasażerami lotów zatrzymujących się na terytorium Kanady jedynie w celu zatankowania samolotu, obcokrajowcy przejeżdżający tranzytem przez Kanadę w ramach programów Tranzyt bez wizy oraz Chiński program tranzytowy, obcokrajowcy, których samolot został skierowany do Kanady w związku z problemami technicznymi, medycznymi itp.; pełna lista grup zwolnionych z posiadania eTA jest dostępna tutaj.

   

  Przypominamy, że od 1 sierpnia 2015 roku obywatele polscy są zwolnieni z obowiązku posiadania turystycznych wiz wjazdowych do Kanady, bez względu na rodzaj posiadanego paszportu (biometryczny czy nie).

   

  nie).

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: