close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 31 października 2018

  Około pięćset osób wzięło udział 29 października 2018 w spotkaniu z Nathanem Leipcigerem, Ocalonym z Holokaustu, które zostało zorganizowane przez Ambasadę RP w Ottawie w partnerstwie z Lisgar Collegiate Institute i Fundacją Azrieli. Integralną część spotkania stanowiła prezentacja filmu dokumentalnego „Nathan Leipciger: the way I won” zrealizowanego przez Ambasadę RP.

  Lisgar Collegiate Institute to jedno z najbardziej prestiżowych liceów ottawskich, o ponad 170-letniej tradycji. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie najstarszych klas liceum wraz ze swoimi nauczycielami i dyrektorką szkoły, panią Patsy Agard.

   

   

  Na zdjęciu od prawej: Angus McCabe, Lisgar Collegiate Institute, nauczyciel historii, Patsy Agard, dyrektorka Lisgar Collegiate Institute, Nathan Leipciger, Bernice Leipciger, żona Nathana, Paweł Wołowski I Sekretarz, Ambasada RP w Ottawie

   

   

  Dziewięćdziesięcioletni Leipciger jest urodzonym w Sosnowcu polskim Żydem, byłym więźniem obozu Auschwitz-Birkenau, byłym członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, edukatorem na temat Holokaustu, odznaczonym Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP. Jako jedyny Kanadyjczyk towarzyszył premierowi Kanady Justinowi Trudeau podczas jego wizyty w Auschwitz w 2016 roku.

  - Nienawiść jest straszną siłą. Ona spowodowała śmierć kilkunastu osób w synagodze w Pittsburgu w ten weekend. Ona też zabiła moją matkę, siostrę i najbliższą rodzinę w komorach gazowych w Auschwitz. Musicie za wszelką cenę przeciwstawić się nienawiści – mówił Nate Leipciger do zgromadzonej młodzieży.

  Jego zdaniem, lekarstwem na podziały, konflikty, uprzedzenia i nienawiść jest akceptacja.

   - Trzeba zaakceptować drugiego takim jakim jest: z jego przeszłością, zwyczajami, religią – przekonywał mówca.

  Spotkanie spotkało się z bardzo dobrym oddźwiękiem. Po czerwcowej premierze filmu dokumentalnego poświęconego postaci tego znanego w Kanadzie świadka Holokaustu w Ambasadzie RP w Ottawie, było to drugie tego typu spotkanie, tym razem z pół-tysięczną młodą kanadyjską widownią. Film został zrealizowany w ramach finansowanego przez MSZ programu pt. „Ocalony”.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: