close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 4 lipca 2019

  – Wszyscy chcemy postrzegać Ukrainę jako wysoko rozwinięte, nowoczesne, efektywne i zarządzane w przejrzysty sposób państwo, w pełni zintegrowane ze światową gospodarką – podkreślił minister Jacek Czaputowicz, który we wtorek wziął udział w konferencji na temat wsparcia reform na Ukrainie zorganizowanej przez władze Kanady w Toronto. Minister Czaputowicz przeprowadził też rozmowy dwustronne z ministrami spraw zagranicznych Kanady i Finlandii oraz spotkał się ze specjalnym przedstawicielem Stanów Zjednoczonych ds. Ukrainy.

  Szef polskiej dyplomacji uczestniczył w dyskusji panelowej pt. „Ukraina – wizja państwa o wysokich dochodach” oraz przedstawił stanowisko Polski wobec kwestii reform na Ukrainie.‎ Minister Jacek Czaputowicz podkreślił pozytywne aspekty przeprowadzonych już na Ukrainie reform, zwracając szczególną uwagę na znaczenie walki z korupcją jako kluczowego czynnika dla poprawy klimatu biznesowego tak dla przedsiębiorców rodzimych, jak i zagranicznych. – Ukraina powinna podejmować działania w dziedzinie walki z korupcją, reformy  sądownictwa, budowania zaufania do instytucji państwowych, a także tworzenia stabilnego, transparentnego i wiarygodnego środowiska biznesowego – stwierdził. Poinformował przy tej okazji o polskim wsparciu dla Ukrainy w wymiarze walki z korupcją. – Ukraina ma ogromny potencjał, by stać się silnym państwem europejskim – powiedział minister Jacek Czaputowicz.

  Minister wskazał także na dwutorowość polskiego wsparcia dla Ukrainy – zarówno w zakresie bezpieczeństwa na forach Rady Bezpieczeństwa ONZ, NATO i UE, jak i w zakresie wsparcia procesów reform na Ukrainie. Nasz wschodni sąsiad pozostaje największym odbiorcą polskiej pomocy rozwojowej. Minister wyraził jednak przekonanie, że Ukraina wciąż potrzebuje masywnego wsparcia międzynarodowego. Przypomniał przy tym słowa Józefa Piłsudskiego, że nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy.

   

   

   – Ukraina potrzebuje teraz rzeczywistego wdrożenia przyjętych zobowiązań – podkreślił, wskazując że podejmowane reformy muszą mieć charakter trwały. – Nic nie uczyni Ukrainy bardziej niezależną i bardziej odporną na zagrożenia zewnętrzne niż pomyślnie wprowadzane reformy – podsumował minister.

   

   

   

   

   

   

  Minister Jacek Czaputowicz rozmawiał też dzisiaj z zastępcą szefa administracji prezydenta Ukrainy ds. międzynarodowych Wadimem Prystajką nt. kwestii dwustronnych, jak również bieżących spraw międzynarodowych. Rozmówcy omówili dalsze działania wobec decyzji o przywrócenia Rosji prawa głosu w Radzie Europy i zgodzili się na dalsze konsultacje w tej sprawie.

   

   

  Z kolei podczas dzisiejszego spotkania ‎z minister spraw zagranicznych Kanady Christą Freeland minister Jacek Czaputowicz omówił kwestie rozwoju współpracy dwustronnej i  przedyskutował sytuację w naszym regionie oraz znaczenie międzynarodowego zaangażowania we wspieranie reform na Ukrainie. Minister Czaputowicz zaprosił ponadto stronę kanadyjską do udziału w wydarzeniach organizowanych w sierpniu br. w ramach polskiej prezydencji w Radzie Bezpieczeństwa NZ. ‎Jednym z tematów rozmowy ministra Czaputowicza z minister Freeland była też polska społeczność żyjąca w Kanadzie.

   

   

  Wcześniej, w rozmowie z ambasadorem Kurtem Volkerem, specjalnym przedstawicielem Stanów Zjednoczonych ds. Ukrainy, szef polskiej dyplomacji omówił kwestie polityki wschodniej i bieżące wyzwania związane z konfliktem rosyjsko-ukraińskim. Mówiąc o znaczeniu Partnerstwa Wschodniego minister Czaputowicz przedstawił polską propozycję zinstytucjonalizowania Partnerstwa np. poprzez stworzenie jego sekretariatu oraz prezydencji. Minister Czaputowicz i ambasador Volker omówili także kwestie związane z procesem berlińskim w kontekście zbliżającego się szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu.

   

   

  Na marginesie konferencji minister Jacek Czaputowicz spotkał się również z ministrem spraw zagranicznych Finlandii Pekką Haavisto. W trakcie rozmowy minister Jacek Czaputowicz podkreślił m.in. znaczenie współpracy Polski i Finlandii w regionie Morza Bałtyckiego, także w kontekście nowych form zagrożeń bezpieczeństwa. Rozmowa dotyczyła ponadto polityki rozszerzeniowej UE i programu prezydencji Finlandii w UE.

   

   

  Z kolei z Tariq Ahmadem – brytyjskim wiceministrem spraw zagranicznych – minister Czaputowicz rozmawiał m.in. o polsko-brytyjskich relacjach‎ dwustronnych i o współpracy między oboma krajami po brexicie. Spotkanie poświęcone było także relacjom tranatlantyckim oraz polityce wschodniej, w tym rosyjskiej agresji na Ukrainę, a także potrzebie wspierania reform na Ukrainie. Rozmówcy poświęcili również uwagę sytuacji w regionie Bałkanów Zachodnich.

   

   

  Ponadto minister rozmawiał o sytuacji i roli Polonii z kanadyjskimi parlamentarzystami z Polsko-Kanadyjskiej Grupy Przyjaźni Arifem Viranim i Jamesem Maloneyem‎. Podczas spotkania podkreślono potrzebę budowania bliższych więzi politycznych między naszymi krajami, w tym zacieśniania współpracy międzyparlamentarnej. Zwrócono też uwagę na możliwości dalszego rozwijania współpracy gospodarczej i zwiększania wymiany handlowej i współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, w szczególności w ramach NATO.

   

   

  Na zakończenie wizyty minister Jacek Czaputowicz wziął udział w kolacji wydanej przez premiera Kanady Justina Trudeau.

   

   

  Konferencja nt. wsparcia reform Ukrainy w Toronto jest trzecim tego rodzaju spotkaniem międzynarodowym, poprzednie odbyły się w Londynie w 2017 r. i w Kopenhadze w 2018 r. W trakcie wydarzenia, które skupiło przedstawicieli ponad 40 państw oraz 8 organizacji międzynarodowych (w tym UE, NATO, OECD, Rady Europy, Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju). ‎Podczas  konferencji wystąpił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz premier Kanady Justin Trudeau‎.

   

   


  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

   

  fot. Tymon Markowski / MSZ

   

  2019-07-02-bilateralka-finlandia-003
  2019-07-02-bilateralka-freeland-002
  2019-07-02-bilateralka-freeland-003
  2019-07-02-bilateralka-freeland-005
  2019-07-02-bilateralka-lord-ahmad-001
  2019-07-02-bilateralka-ukraina-001
  2019-07-02-bilateralka-ukraina-002
  2019-07-02-bilateralka-volker-002
  2019-07-02-bilateralka-volker-004
  2019-07-02-family-photo-002
  2019-07-02-spotkanie-grupa-przyjazni-001
  2019-07-02-spotkanie-grupa-przyjazni-002
  2019-07-02-uniwersytet-konferencja-007
  2019-07-02-uniwersytet-konferencja-008
  2019-07-02-uniwersytet-oswiadczenie-002

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: