close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 10 listopada 2016

  Od 9 listopada 2016 roku obywateli krajów włączonych do ruchu bezwizowego z Kanadą – w tym Polaków – obejmuje bezwzględny obowiązek posiadania elektronicznego potwierdzenia podróży (eTA - electronic Travel Authorization) przy przylocie na jedno z kanadyjskich międzynarodowych lotnisk.

  Opłata za wydanie tego dokumentu wynosi 7 CAD od osoby. Płatności można dokonywać jedynie kartą płatniczą przez Internet. Szczegóły dotyczące uzyskiwania eTA dostępne są na stronie http://www.cic.gc.ca/english/visit/eta.asp, tam też można aplikować o wydanie dokumentu. Omówienie procesu ubiegania się o eTA jest również dostępne w języku polskim http://www.cic.gc.ca/english/visit/eta-start-pl.asp.


  Aplikant zobowiązany jest do przekazania swoich danych osobowych (bez polskich znaków diakrytycznych), numeru paszportu i odpowiedzi na kilka pytań dot. karalności, zdrowia, bezpieczeństwa publicznego czy ewentualnego zakazu wjazdu do Kanady. Dane osobowe mają być chronione na kanadyjskich serwerach rządowych. Potwierdzenie przyjęcia wniosku oraz płatności następuje poprzez odesłanie e-maila zwrotnego. W szczególnych przypadkach wnioskodawca zostanie poproszony o kontakt z kanadyjską placówką dyplomatyczną. Ważność eTA ustalono na 5 lat (krócej gdy upłynął termin ważności paszportu, eTA zostało zakwestionowane przez oficera imigracyjnego lub wystąpiono o wydanie nowego dokumentu elektronicznego). eTA ma być w systemie informatycznym przypisane do numeru paszportu. Zgodnie z informacjami władz kanadyjskich, osoby posiadające podwójne obywatelstwo (kanadyjskie i inne) nie mogą ubiegać się o eTA, muszą zaś dysponować odpowiednim kanadyjskim dokumentem podróży.

   

   

  Film informacyjny kanadyjskiego Ministerstwa ds. Obywatelstwa i Emigracji


  Przypominamy, że od 1 sierpnia 2015 roku obywatele polscy są zwolnieni z obowiązku posiadania turystycznych wiz wjazdowych do Kanady, bez względu na rodzaj posiadanego paszportu (biometryczny czy nie).

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: