close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 17 lipca 2019

  Akcja Letnia polonijnego harcerstwa tradycyjnie odbywa się w pierwszej połowie lipca na stanicach rozsianych wśród lasów i jezior na Kaszubach ontaryjskich, w miejscu pierwszego polskiego osadnictwa w Ontario. Podczas weekendu 13-14 lipca 2019 stanice otworzyły się dla gości i rodziców, licznie odwiedzających młodzież przebywającą na obozach.

  13 lipca odbyły się tradycyjne kominki i ogniska zuchowe Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami kraju na stanicy „Karpaty” oraz Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej na stanicy ZHR.

  Wieczorem na placu Millenium pod pomnikiem Szarych Szeregów odbył się uroczysty apel upamiętniający 75 rocznicę Powstania Warszawskiego. W uroczystości wzięła udział  weteran AK,  pani  Ewa Ponińska – Konopacka, Dama Orderu Virtuti Militari, która zwróciła się do młodzieży z przesłaniem i prośbą o zachowanie pamięci o Powstańcach, o ich poświęceniu w trudnych warunkach walki o wolność  Polski. 

  W uroczystości uczestniczyli Ambasador RP w Kanadzie dr. Andrzej Kurnicki z małżonka Agatą, Konsul Generalny z Toronto Krzysztof  Grzelczyk, prezes Polonii Świata Teresa Berezowska, I wice prezes KPK  Juliusz Kirejczyk, przewodniczący Zarządu Okręgu ZHP Kanada  Stanisław Reitmeier, harcerze z Ottawy, Montrealu, Toronto, Hamilton, London, prowincji Alberta, New Jersey (USA). W wydarzeniu uczestniczyło około 500 harcerzy i zuchów, a także rodzice oraz Polonia z Toronto, Montrealu i Ottawy.

  Ambasador Andrzej Kurnicki, Konsul Generalny Krzysztof Grzelczyk oraz przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego poza Granicami Kraju złożyli wieńce pod pomnikiem Szarych Szeregów, a następnie dołączyli do harcerzy podczas ogniska.

   

  Pan Ambasador z małżonką oraz Konsul RP Aleksandra Kucy wzięli również udział w uroczystej Mszy Świętej 14 lipca  w  polowej  Katedrze  „Pod Sosnami”. Po Mszy św. Ambasador wygłosił krótkie przemówienie.  „Wiara to coś więcej niż tradycja i historia. Cieszy mnie niezmiernie, że widzę wśród ontaryjskich lasów tyle młodzieży, braci harcerskiej, dla której zawołanie „Bóg, Honor, Ojczyzna” jest niezwykle ważne” – powiedział ambasador Kurnicki. – Polonia kanadyjska jest silna harcerstwem. Polska jest dumna z was i z waszego zaangażowania na rzecz upamiętniania wydarzeń związanych z historią Polski   – dodał.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: