close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 2 sierpnia 2019

  Przedstawiciele Polonii i organizacji polonijnych oraz Ambasady RP w Ottawie uczcili minutą ciszy rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystość odbyła się 1 sierpnia 2019 r. o godzinie 11:00 czasu ottawskiego (17:00 w Warszawie) w Parku Konfederacji w Ottawie, pod pomnikiem kanadyjskich żołnierzy, którzy ponieśli śmierć pomagając walczącym powstańcom.

  W uroczystości udział wzięły w szczególności uczestniczki Powstania Warszawskiego: kpt. Ewa Ponińska-Konopacka, ps. „Ewa”, dama Orderu Virtuti Militari oraz Irena Szpak, ps. „Irka”. Ponadto obecni byli weterani, członkowie Stowarzyszenia Polskich Kombatantów koła nr 8 w Ottawie, przedstawiciele Kongresu Polonii Kanadyjskiej okręgu Ottawa, członkinie Federacji Polek w Kanadzie ogniwa nr 8 w Ottawie. Z ramienia Ambasady w wydarzeniu udział wzięli Ambasador RP w Kanadzie Andrzej Kurnicki, Konsulowie RP w Ottawie Aleksandra Kucy i Jacek Bryniak, Attaché Obrony kmdr Krzysztof Książek. Wieńce pod pomnikiem złożyli weterani, członkowie Stowarzyszenia Polskich Kombatantów koła nr 8 w Ottawie oraz w imieniu władz Rzeczypospolitej Polskiej przedstawiciele Ambasady.

   

   

   

   

   

   

  Ambasador Andrzej Kurnicki w swoim przemówieniu podkreślił, że Powstanie Warszawskie jest dla Polaków w kraju i poza jego granicami wydarzeniem o znaczeniu militarnym, historycznym i symbolicznym. Ten niepodległościowy zryw jest niezwykle ważnym elementem tożsamości narodowej Polaków – powiedział ambasador.

   

  Z kolei Kmdr Krzysztof Książek zwrócił uwagę na etos powstańczy pielęgnowany do dziś nie tylko przez Polskie Siły Zbrojne, ale także przez młode pokolenie harcerzy zarówno w kraju, jak i w Kanadzie.

   

  W imieniu kpt. Ewy Ponińskej-Konopackiej głos zabrała jej córka Margaret Konopacki wyrażając wdzięczność za ofiarność kanadyjskich sojuszników, lotników, którzy zginęli niosąc pomoc walczącej Warszawie. Przypomniała także historię ufundowania tablicy pamiątkowej.

   

  Pomnik poświęcony 26. lotnikom Królewskich Kanadyjskich Sił Powietrznych (Royal Canadian Air Force, którzy w czasie Powstania Warszawskiego wchodzili w skład dywizjonów 148. i 178. RAF dokonujących zrzutów zaopatrzenia dla walczących powstańców,  odsłonięty został w 1964 r. przez premiera Kanady Lestera B. Pearsona. Siedmiu lotników kanadyjskich zginęło w trakcie wykonywania tej misji. W 1995 r. pomnik został przyozdobiony Krzyżem Armii Krajowej.

  foto 01
  foto 02
  foto 03
  foto 04
  foto 05
  foto 06
  foto 07
  foto 08
  foto 09
  foto 10
  foto 11
  foto 12
  foto 13
  foto 14
  foto 15
  foto 16

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: