close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 1 sierpnia 2016

  Corocznie o godzinie 17:00 na ulicach Warszawy słychać syreny alarmowe. Miasto zatrzymuje się. Minutą ciszy mieszkańcy Warszawy oddają hołd poległym i ocalałym powstańcom.

  W Muzeum Powstania Warszawskiego Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się grupą naocznych świadków na wspólnym apelu upamiętniającym powstańców oraz wręczył odznaczenia państwowe.


  - Jesteście nie tylko bohaterami powstania, jesteście też wychowawcami i wzorem, jesteście tymi, w których wpatrzone są oczy młodego pokolenia - zwrócił się do powstańców warszawskich prezydent Andrzej Duda.
   

  - Godzina „W” to moment, w którym wszyscy powinni czuć się zobowiązani (…), żeby zamanifestować szacunek do powstańców, żeby niezależnie od tego wszystkiego co nas dzieli, (…) ta jedna rzecz nas wszystkich połączyła – mówił o obchodach Jan Ołdakowski, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

   
  Obchody 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się w 31 lipca przy pomniku „Żywiciela” na warszawskim Żoliborzu gdzie złożono kwiaty. W niedzielę odbyła się uroczysta msza polowa na Placu Krasińskich, której przewodniczył Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Po zakończeniu odczytano uroczysty Apel Pamięci, który był poświęcony ofiarom Powstania Warszawskiego, a także osobom, które „przez dziesiątki powojennych lat nie szczędziły wysiłków, by pamięć o powstańczym zrywie nie uległa zatarciu”.


  1 sierpnia w południe na Placu Józefa Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta zmiana posterunku honorowego. Hołd poległym uczestnikom powstania oddano również podczas uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. W wydarzeniu obecni byli przedstawiciele władz, uczestnicy Powstania Warszawskiego, członkowie organizacji powstańczych oraz mieszkańcy stolicy.

   
  O godz. 17.00 w całym mieście zawyły syreny alarmowe, przypominając mieszkańcom stolicy o bohaterstwie walczących oraz o tragicznych wydarzeniach sprzed 72 lat.


  W uroczystościach w Warszawie uczestniczyli m.in. powstańcy warszawscy i weterani II wojny światowej, kompanie honorowe Wojska Polskiego, policji, straży miejskiej, harcerze ZHP i ZHR, przedstawiciele władz rządowych i lokalnych oraz mieszkańcy Warszawy.


  Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego zbiegła się w czasie z obchodami Światowych Dni Młodzieży. Wizyta tysięcy młodych Pielgrzymów z całego świata w Muzeum Powstania Warszawskiego była jednym z elementów odwiedzin Polski.


  Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, trwało 63 dni i było największym zrywem wolnościowym w historii II wojny światowej. Prawie 50 tysięcy powstańców Armii Krajowej stanęło do walki z Niemcami. Walki zbrojne objęły wszystkie dzielnice Warszawy. W powstaniu poległo około 16 000 powstańców z AK i 150 000 ofiar ludności cywilnej.

   

  Galeria zdjęć z Muzeum Powstania Warszawskiego Flickr.

   

  Fot. PAP/Jakub Kamiński, Tomasz Gzell.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  1_PAP_Jakub_Kamiński
  2_PAP_Jakub_Kaminski
  PAP_Tomasz_Gzell

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: