close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 12 marca 2019

  12 marca 1999 roku Polska, Czechy i Węgry jako pierwsze kraje z dawnego bloku wschodniego wstąpiły do NATO. W 2019 roku obchodzimy 20. rocznicę członkostwa Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim.

  Droga Polski do NATO rozpoczęła się oficjalnie w 1992 r., a zakończyła w 1999 r. Jednak oficjalne kontakty z NATO wyzwolona Polska nawiązała już w 1990 r., czego wyrazem była wizyta pierwszego niekomunistycznego Ministra Spraw Zagranicznych RP Krzysztofa Skubiszewskiego w kwaterze Sojuszu w Brukseli (21 marca 1990).

  Po przemianach w Europie Środkowo-Wschodniej, likwidacji Układu Warszawskiego i rozpadzie ZSRR, Polska uznała członkostwo w NATO za najlepszą gwarancję suwerenności i bezpieczeństwa, zwłaszcza w wymiarze polityczno-wojskowym.

  Wieloletnie starania dyplomatyczne Polski, jak również reformy przeprowadzone w sferze obronności zaowocowały przyjęciem Polski w poczet krajów członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego. 12 marca 1999 roku w mieście Independence w Stanach Zjednoczonych minister spraw zagranicznych RP przekazał amerykańskiej sekretarz stanu dokument ratyfikacyjny Traktatu Północnoatlantyckiego. Kanada była pierwszym państwem członkowskim sojuszu, który ratyfikował protokół akcesyjny.

   

   

   

   

   

  W związku z dzisiejszą rocznicą ambasador RP w Kanadzie Andrzej Kurnicki zwraca się z podziękowaniem do naszych kanadyjskich przyjaciół oraz Polonii za aktywne wsparcie aspiracji Polski przystąpienia do NATO.

   

  Przesłanie ambasadora w wersji polskiej można obejrzeć tutaj.

  Przesłanie ambasadora w wersji angielskiej można obejrzeć tutaj.

   

  Premierzy

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: