close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 15 czerwca 2017

  Projekt „Poland: for Canada. With Love” cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Ottawy. W ciągu pierwszego tygodnia po inauguracji Pawilon Polski w galerii sztuki przy ulicy Sussex Drive 531 odwiedziło łącznie dziewięćset osób. Miały one możliwość obejrzeć wystawy oraz uczestniczyć w wernisażach i koncertach, zorganizowanych przez Ambasadę RP w Ottawie. Partnerem projektu, który odbywa się z okazji 150-lecia Kanady jest National Capital Commission, instytucja zarządzająca dziedzictwem kanadyjskiej stolicy.

  „Projekt „Poland: for Canada. With Love” narodził się z przyjaźni do kraju, który obchodzi 150. Rocznicę swego istnienia i który stał się domem dla około 800 tysięcy Polskich Kanadyjczyków, których przodkowie zaczęli przybywać do Kanady w XIX wieku” – powiedział chargé d’ffaires a.i. Rzeczypospolitej Polskiej w Ottawie Łukasz Weremiuk, podczas uroczystości inauguracji imprezy 2 czerwca br.

  Dr Mark Kristmanson, dyrektor generalny National Capital Commission wyraził radość z powodu współpracy z Ambasadą RP przy organizacji uroczystości obchodów 150-lecia Kanady. „Ten bogaty program kulturalny uświetnia 75 lat przyjaźni i partnerstwa między Polską a Kanadą” – stwierdził, przypominając o przypadającej w tym roku rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych miedzy naszymi krajami.

  Około stu zaproszonych gości wysłuchało koncertu tańców polskich i kanadyjskich znakomitego Duo Con Brio z Montrealu (Mariusz Monczak, skrzypce i Ashkhen Minasyan, fortepian).

  Bogaty program pierwszego tygodnia obejmował m.in. prezentację na temat wielowiekowej historii muzyki polskiej, prezentację znakomitych wspomnień hrabiny Marii Tarnowskiej z udziałem państwa Pawła i Yolande Tarnowskich, wernisaż plakatów znanego grafika i autora plakatów z Montrealu, profesora Alfreda Hałasy oraz recital gitarowy Aleksandra Wilgosa, profesora Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Wszystkie powyższe wydarzenia gromadziły po kilkadziesiąt osób spośród polityków, dziennikarzy, środowisk naukowych oraz Polonii z Ottawy i z Montrealu.

  Goście odwiedzający Polską galerię mieli możliwość podziwiać polskie pejzaże na zdjęciach autorstwa Agnieszki i Włodka Bilińskich oraz fotografików współpracujących z MSZ, obejrzeć zarówno nowoczesny jak i tradycyjny design porcelany z Ćmielowa i ceramiki z Bolesławca oraz zapoznać się z odyseją skarbów wawelskich, którym Kanada udzieliła schronienia podczas II wojny światowej.

  Kuratorem wystaw projektu „Poland: for Canada. With Love” jest pani Daria Podemska, artysta plastyk z Ottawy.

   

  Fasada Polskiego Pawilonu
Fot. Cedric Pelletier
  Fasada Polskiego Pawilonu Fot. Cedric Pelletier
  Alfred Hałasa na wernisażu swoich plakatów.
Fot. Jacek Szymański
  Alfred Hałasa na wernisażu swoich plakatów. Fot. Jacek Szymański
  Koncert Aleksandra Wilgosa. 
Fot. Jacek Szymański
  Koncert Aleksandra Wilgosa. Fot. Jacek Szymański
  Daria Podemska, kurator wystaw i Alfred Hałasa.
Fot. Jacek Szymański
  Daria Podemska, kurator wystaw i Alfred Hałasa. Fot. Jacek Szymański
  Łukasz Weremiuk, chargéd'affaires a.i. Rzeczypospolitej Polskiej w Ottawie i Mark Kristmason, dyrektor generalny National Capital Commission
  Łukasz Weremiuk, chargéd'affaires a.i. Rzeczypospolitej Polskiej w Ottawie i Mark Kristmason, dyrektor generalny National Capital Commission
  Goście w czasie inauguracji Projektu.
  Goście w czasie inauguracji Projektu.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: