close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 9 marca 2017

  Fernand de Varennes, profesor Uniwersytetu w Moncton i znany ekspert do spraw ochrony praw człowieka, w tym praw mniejszości narodowych został odznaczony 6 marca w Ambasadzie RP w Ottawie Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP. Odznaczenie zostało nadane przez prezydenta RP w uznaniu wybitnych zasług w działalności na rzecz mniejszości Polskiej na Litwie.

  Ceremonii odznaczenia dokonał Chargé d’affaires ad interim Ambasady RP w Ottawie, Łukasz Weremiuk. W krótkim wystąpieniu profesor de Varennes podkreślił odpowiedzialność demokratycznych państw Zachodu za szerzenie kultury praw człowieka, w tym praw mniejszości narodowych w dzisiejszym świecie, w którym są one coraz częściej zagrożone. Stwierdził m.in. że Kanada i Polska mogą mieć w tym względzie szczególną rolę do spełnienia. Powołując się na słowa Sekretarza Generalnego NZ, Antonio Guterresa, prof. De Varennes wezwał do odwrócenia niepokojącej tendencji „erozji praw człowieka”, w tym szczególnie praw mniejszości.

  W uroczystości uczestniczyli politycy oraz przedstawiciele środowisk akademickich i prawniczych z prowincji Ontario, Quebecu oraz Nowego Brunszwiku.

  Profesor Fernand de Varennes jest światowej sławy ekspertem ds. ochrony praw człowieka, mniejszości narodowych i prawa międzynarodowego publicznego. Jako ekspert był autorem i współautorem raportów  m.in. komitetów ONZ, komitetów Parlamentu Europejskiego i Urzędu Wysokiego Komisarza ds. Mniejszości Narodowych OBWE. Jest autorem licznych opinii i ekspertyz z zakresu praw językowych mniejszości i ludów tubylczych. Jego dorobek naukowy obejmuje około 200 publikacji w ponad 30 językach. Prof. De Varennes współpracuje z Europejską Fundacją Praw Człowieka zajmującą się ochroną praw mniejszości narodowych na Litwie. W roku 2013 na potrzeby MSZ RP sporządził raport na temat praw językowych mniejszości polskiej na Litwie.

  Goście na uroczystości
  Goście na uroczystości
  Chargé d'affaires a.i. Ł. Weremiuk i prof. F. de Varennes
  Chargé d'affaires a.i. Ł. Weremiuk i prof. F. de Varennes

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: