close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 10 marca 2017

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP wspiera działalność Polskiego Radia dla Zagranicy, którego historia sięga 1936 roku. Audycje ukazujące współczesną Polskę, w tym dokonania naukowe i kulturalne Polaków, nadawane są codziennie w 7 językach.

  Zadaniem Polskiego Radia dla Zagranicy jest informowanie o wydarzeniach w Polsce, założeniach polskiej polityki zagranicznej, przekazywanie wiadomości na tematy gospodarcze, w tym biznesu i inwestycji zagranicznych. Polskie Radio dla Zagranicy dostarcza słuchaczom informacji o Polsce i polskim punkcie widzenia na wydarzenia w regionie i na świecie. W audycjach ukazywany jest obraz polskiego społeczeństwa i jego dokonań naukowych i kulturalnych.

  Polskie Radio dla Zagranicy – Historia

  1936 – Polskie Radio rozpoczyna nadawanie na falach krótkich audycji w językach polskim i angielskim.
  1945 – krótkofalowa rozgłośnia Warszawa III wznawia nadawanie audycji dla zagranicy.
  1956 - Polskie Radio nadaje audycje dla zagranicy m. in. po angielsku, duńsku, grecku, fińsku, francusku, hiszpańsku, niemiecku, rosyjsku, turecku i włosku.
  1990 – Polskie Radio rozpoczyna nadawanie audycji dla Polaków na Ukrainę, Białoruś, Litwę, Łotwę i do Estonii, a dwa lata później nadają już redakcje językowe: litewska, ukraińska, białoruska i czeska.
  2000 - Polskie Radio dla Zagranicy za pośrednictwem World Radio Network rozpoczyna codzienną emisję w technice Real Audio magazynów informacyjnych w kilku językach.
  2006 - Rusza redakcja nadająca po hebrajsku.


  Program Polskiego Radia dla Zagranicy

  Polskie Radio dla Zagranicy nadaje swoje audycje codziennie w 7 językach: polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim, ukraińskim, białoruskim i hebrajskim.
  Na program składają się:
  - aktualne serwisy informacyjne,
  - przeglądy prasy,
  - komentarze,
  - korespondencje zagraniczne,
  - wywiady i dyskusje,
  - audycje literackie i magazyny literackie.


  Jak słuchać Polskiego Radia dla Zagranicy?

  1) Poprzez Internet, za pomocą odtwarzacza online.

  Na żywo

  2) Na życzenie przez komputer i urządzenia mobilne.

  Podcasty

  3) Na falach średnich: kHz 1386 (kraje bałtyckie i Białoruś) retransmisja godzinnej audycji o godz. 22.00 czasu mińskiego.

  4) 23.00 można słuchać w radio cyfrowym DAB+ w Warszawie, na Górnym Śląsku i na terenach przygranicznych Śląska Cieszyńskiego.

  5) Poprzez satelitę HOT BIRD, pozycja orbitalna 13º E, częstotliwość odbiorcza 19,892 Ghz, polaryzacja pozioma (H) FEC 3/4 , SR 27500, Audio PID 119.

  6) Także poprzez sieć World Radio Network (WRN): audycji Polskiego Radia dla Zagranicy można słuchać po polsku, angielsku i rosyjsku w sieci World Radio Network (WRN), która retransmituje nasz program poprzez nadajniki naziemne, w sieciach kablowych i poprzez satelity. Sieci kablowe WRN - audycji w języku angielskim może słuchać ponad 4,5 miliona abonentów w Europie Zachodniej, Ameryce Północnej, Azji i Oceanii, Nowej Zelandii. Coraz więcej hoteli wprowadza sygnały WRN do swoich sieci kablowych.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: