close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 21 listopada 2017

  18 listopada 2017 r. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wziął udział w międzynarodowej konferencji na temat bezpieczeństwa – Halifax Security Forum. Szef MON był jednym z uczestników panelu poświęconego wpływom Rosji na destabilizację bezpieczeństwa Europy.

  W dyskusji uczestniczyli także minister spraw zagranicznych Ukrainy Pavlo Klimkin, Prezes Institute of Energy Policy Vldimir Milov oraz Senator USA Jeanne Shaheen.


  - Obecnie na Ukrainie obserwujemy otwartą wojnę. Jest to agresja, która łamie wszystkie zasady świata cywilizowanego, łamie porządek międzynarodowy w Europie i jednocześnie Rosja otwarcie mówi, że daje sobie prawo by zmieniać systemy i granice krajów europejskich w tym zakresie. Ale to nie wszystko, bo wojna hybrydowa, wojna teleinformatyczna nie ogranicza się tylko do Europy, ale występuje także w USA i jest przeprowadzana w sposób bardzo agresywny i intensywny – mówił podczas dyskusji o zagrożeniach bezpieczeństwa w Europie minister Macierewicz.


  Oceniając i analizując sytuację bezpieczeństwa w Europie, ale szczególnie w regionie wschodnim i na Ukrainie minister Klimkin powiedział: - Rosyjska agresja nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie międzynarodowe. (…) My na Ukrainie musimy mieć wsparcie i zaplecze techniczne, a także szkolenie. Nasi przyjaciele z Polski i z USA ćwiczyli z nami wspólnie i to jest bardzo ważne.


  Podczas dyskusji omawiany był także wkład USA w zapewnienie Europie stabilizacji i bezpieczeństwa. Do roli wojsk USA stacjonujących na wschodniej flance odniósł się w  swojej wypowiedzi szef polskiego MON.


  - Pamiętamy słowa wypowiedziane przez prezydenta Trumpa w Warszawie na placu, gdzie walczyli uczestnicy powstania warszawskiego. Prezydent USA powiedział, że zawsze ramię w ramię z Polską będą stały wojska USA, kiedy jakiekolwiek zagrożenie ze wschodu będzie obecne a art. 5 traktatu waszyngtońskiego będzie przestrzegany – mówił minister Macierewicz.


  Biorąca udział w debacie senator USA J. Shaheen podkreśliła, że USA udzielają bardzo dużego wsparcia, zapewniając bezpieczeństwo na flance wschodniej. Skupiają swój wysiłek także na zadaniach, dzięki którym Ukraina mogłaby być niepodległa.


  W trakcie pobytu w Halifax minister Antoni Macierewicz rozmawiał podczas spotkań bilateralnych m.in. z ministrem spraw zagranicznych Pavlo Klimkinem, sekretarzem Marynarki Wojennej USA Richardem Spencerem oraz ministrem obrony Szwajcarii Guy’em Permelin.

  _ann4739
  _ann4758
  _ann4784
  _ann4796
  _dry1514
  _dry1523
  _dry1558
  _dry1569
  20171118_130014
  minister_antoni_macierewicz_halifax_forum_bezpiec

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: