close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 1 maja 2017

  Drodzy Rodacy, z przyjemnością pragnę poinformować, iż kierując się troską o jak najlepsze reprezentowanie interesów Polski w Quebeku oraz efektywne wspieranie polskiej społeczności w tej prowincji podjąłem decyzję o utrzymaniu działalności urzędu konsularnego RP w Montrealu i sukcesywnym rozszerzeniu jego działalności, a także podniesieniu rangi tej placówki do rangi Konsulatu Generalnego. Konsulat ten będzie działać w dotychczasowej siedzibie.

  Decyzja Ministerstwa Rozwoju o przeniesieniu biura ds. promocji gospodarczej z Montrealu do Toronto wzbudziła zaniepokojenie wśród Polonii i spowodowała liczne wystąpienia do różnych instytucji w Polsce w tej sprawie. Pragnę w związku z tym zapewnić, że rząd RP niezmiennie widzi potrzebę utrzymywania aktywnego kontaktu z Polakami i osobami polskiego pochodzenia na świecie, w tym także w Kanadzie i Quebeku.

   Proces reorganizacji Konsulatu RP w Montrealu wymaga czasu, stąd prosiłbym Państwa o zrozumienie dla stopniowego rozszerzania zakresu działalności tej placówki. Jestem jednak przekonany, iż będzie ona w przyszłości stanowić ważny ośrodek polskiej obecności w mieście i prowincji, a także – jak to miało miejsce przez kilkadziesiąt lat - podmiot współpracujący blisko z naszymi Rodakami mieszkającymi w Kanadzie wschodniej.

  Przekazując tę informację przed kolejnymi obchodami Dnia Polonii i Polaków za Granicą, jak również w okresie obchodów 75-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Kanadą, 150-lecia utworzenia Konfederacji Kanadyjskiej oraz 375-lecia założenia miasta Montreal, pragnę złożyć Państwu życzenia wszelkiej pomyślności i podziękować za utrzymywanie więzi z Polską i polską kulturą.

   

  Witold Waszczykowski

  Minister Spraw Zagranicznych RP

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: