close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 5 maja 2017

  Dzień Polski w Ottawie z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, w ramach obchodów 150-lecia Kanady oraz 75-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Kanadą, przyciągnął do sali wystawowej Horticulture Building dwa tysiące gości. Dzień Polski, jedno z największych wydarzeń zorganizowanych w ostatnich latach przez Ambasadę RP w Ottawie, przygotowany w ramach specjalnego projektu finansowanego przez MSZ, miał na celu promocję nowoczesnej Polski, partnerskich relacji polsko-kanadyjskich oraz wkładu Polaków w budowę współczesnej Kanady. Partnerem Ambasady w wydarzeniu było miasto Ottawa.

  Występy znakomitych artystów z Polski i Kanady, ciekawa aranżacja wystaw, interaktywne gry o Polsce dla dzieci i młodzieży ze szkół ottawskich, lekcje poloneza oraz degustacje polskich słodyczy stworzyły atmosferę święta, w której swobodnie czuli się zarówno najmłodsi jak i przedstawiciele najstarszego pokolenia polskich kombatantów. W ciągu dnia gościem Dnia Polskiego był m.in. mer Ottawy Jim Watson. Uroczyste przyjęcie z okazji 3 maja, zgromadziło przedstawicieli rządu i parlamentu Kanady, elit kulturalnych i naukowych, jak również licznych przedstawicieli Polonii i korpusu dyplomatycznego. Rząd RP reprezentował wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki, a rząd Kanady -  sekretarz parlamentarny ministra spraw zagranicznych, Matt DeCourcey oraz wiceminister spraw zagranicznych Alexandra Bugailiskis.

  Wielkim powodzeniem cieszył się podwójny występ znakomitego polskiego pianisty i kompozytora jazzowego Artura Dutkiewicza, który zagrał m.in. mazurki w swojej aranżacji, inspirowane muzyką Chopina oraz  utworami Czesława Niemena i Tadeusza Nalepy. Recital ten zakończył się wspólnym występem artysty z Jacuqesem Kubą Seguinem,  świetnym trębaczem jazzowym z Montrealu, o polskich korzeniach oraz z jego zespołem – Litania Project Trio. Ogromnym aplauzem został również nagrodzony koncert-show „Od klasyki do tanga”, przygotowany przez znakomitą polsko-kanadyjską śpiewaczkę Marię Knapik, z towarzyszeniem m.in. Lary Ferreiry, Ralitsy Tcholakovej i Tei Mamaladze oraz zespołu Knapik Singers. Tradycyjne polskie tańce prezentował zespół taneczny „Polanie” z Ottawy oraz Akademia Orła Białego z Montrealu.

  Dużym zainteresowaniem publiczności cieszyły się wystawy: porcelany z Ćmielowa (w tym serii Quebec i specjalnego serwisu na 150-lecie kanady) oraz ceramiki z Bolesławca. Polskie krajobrazy zostały zaprezentowane dzięki świetnym, fotografiom A. i W. Bilińskich, a życie polskich miast – dzięki ekspresyjnym, reportażowym zdjęciom fotografów współpracujących z MSZ. Z uwagą oglądano też wystawę o Polskiej architekturze nowoczesnej „Poland.Architecture” i wystawę „Polish Spirit” ukazującą najwybitniejsze postacie polskiej diaspory z prowincji Ontario, od XIX wieku aż po współcześnie żyjących i ich wkład w kształtowanie życia politycznego, społecznego i gospodarczego Kanady.

  .

  Najmłodsi goście – dzieci i młodzież ze szkół ottawskich, z dużym przejęciem uczyli się robić wycinanki według wzorów łowickich i kurpiowskich. Wielu z nich złożyło też wzruszające życzenia dla Polski z okazji przypadającego za rok stulecia niepodległości – pisząc je na swoich „selfies” przypinanych do ogromnej mapy Polski.

  Obszerną dokumentację fotograficzną autorstwa J. Szymańskiego znajdą Państwo na stronach:

  https://flic.kr/s/aHskUgDGbQ

   

  https://flic.kr/s/aHskV2Lqxf

   

   

  Występ zespołu Polanie
  Występ zespołu Polanie
  Ewa Zadarnowska prezentuje wystawę Polish Spirit
  Ewa Zadarnowska prezentuje wystawę Polish Spirit
  Goście w Horticulture Building
  Goście w Horticulture Building
  Lara Ferreira
  Lara Ferreira
  Maria Knapik
  Maria Knapik
  Zespół taneczny Akademia Orła Białego
  Zespół taneczny Akademia Orła Białego
  Artur Dutkiewicz
  Artur Dutkiewicz
  Łukasz Weremiuk i Roy Norton
  Łukasz Weremiuk i Roy Norton

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: