close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 15 lutego 2017

  Przedstawiciele MSZ i Parlamentu Kanady uczestniczyli w spotkaniu 14 lutego w Ambasadzie RP w Ottawie z okazji 75. rocznicy nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską a Kanadą.

  - Początek naszych relacji dyplomatycznych przypada na czas wojny, gdy Polacy i Kanadyjczycy ramię w ramię walczyli o wolność. Nic dziwnego zatem, że te trudne czasy wymagały, by wybitni wojskowi podjęli się też roli dyplomatów – powiedział Łukasz Weremiuk, chargé d’affaires Ambasady RP w Ottawie.

  Po stronie polskiej był to Wiktor Podoski, ułan 1 P. Ułanów krechowieckich, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, od 1939 konsul generalny w Ottawie, od 1942 poseł nadzwyczajny i minister pełnomocny RP w Kanadzie. Po stronie kanadyjskiej – Georges Vanier, oficer, uczestnik walk we Francji podczas I wojny światowej, od roku 1942 Specjalny Wysłannik i Minister pełnomocny Kanady przy rządzie RP na uchodźstwie, Gubernator Generalny Kanady w latach 1959 – 1967. Polacy zawdzięczają mu wprowadzenie zmian w prawodawstwie migracyjnym Kanady, które umożliwiły w latach 1947 – 1953 przyjazd i osiedlenie w Kanadzie wielu naszych rodaków. Jego syn Jean Vanier cieszy się dużym szacunkiem w Polsce jako twórca wspólnot L’Arche i człowiek, dzięki któremu dokonała się zmiana w postrzeganiu ludzi niepełnosprawnych umysłowo i ich roli w społeczeństwie – podkreślił Ł. Weremiuk.

  W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Alex Bugailiskis, była ambasador Kanady w Polsce, obecnie wiceminister ds. Europy, Bliskiego Wschodu i Magrebu, Andrew Leslie, generał, sekretarz parlamentarny ministra spraw zagranicznych, Peter Fonseca, przewodniczący Parlamentarnej Grupy Przyjaźni Polsko-Kanadyjskiej, Roy Norton, dyrektor Protokołu Dyplomatycznego.

  Podczas spotkania goście obejrzeli m.in. wystawę nt odysei skarbów wawelskich, które podczas II wojny światowej znalazły bezpieczne schronienie w Kanadzie.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: