close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 29 maja 2017

  Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Ottawie ma zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w cyklu imprez pod tytułem „Poland: for Canada. With love”, które odbywać się będą w dniach od 2 do 18 czerwca w International Pavilion, 531 Sussex Drive.

  Wydarzenia organizowane w partnerstwie z National Capital Commission z okazji 150. rocznicy powstania Kanady, są okazją do uczczenia wieloletnich przyjacielskich stosunków polsko-kanadyjskich i zaprezentowania nowoczesnej, dynamicznej Polski, dumnej ze swej historii i tradycji. Za wyjątkiem koncertu inauguracyjnego w wykonaniu Duo con Brio, w piątek 2 czerwca, wszystkie imprezy są ogólnie dostępne.

  Bogaty program adresowany jest zarówno do miłośników sztuk plastycznych, jak też muzyki i historii.

  Zapraszamy Państwa do obejrzenia osiągnięć nowoczesnego polskiego designu w postaci kolekcji porcelany ćmielowskiej, ceramiki z Bolesławca oraz prac ceramicznych artystów z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych i Designu. Polska grafika reprezentowana będzie przez znanych twórców plakatu – tworzącego w Polsce Andrzeja Pągowskiego i związanego z Université du Québec a Montréal Alfreda Hałasę (zapraszamy na wernisaże z udziałem artystów). Osobną kolekcję prac graficznych zaprezentują twórcy z wrocławskiej ASP. Nie zabraknie prac polskich malarzy z Montrealu i z Ottawy, wpisujących się zarówno w tradycyjne jak i nowoczesne nurty malarstwa.

  Miłośników muzyki zapraszamy na recital gitarowej muzyki klasycznej w wykonaniu Aleksandra Wilgosa, wykładowcy w warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina i na koncert jazzowy Litania Projekt Trio Jacquesa Kuby Séguina z Montrealu. Polską muzykę filmową zagra Juno Trio z Montrealu.

  Zainteresowanym historią polecamy szczególnie prezentację książki Marii Tarnowskiej „The future will tell” (panorama losów polskiej patriotki z okresu II Rzplitej i podczas II wojny światowej) z udziałem Paul i Yolande Tarnowski oraz wykład prof. Patryka Połcia z University of Ottawa pt. „Tysiąc lat historii Polski”. Dzieje przyjacielskich relacji polsko-kanadyjskich ilustrować będą wystawy nt. odysei skarbów wawelskich, przyjętych przez Kanadę w czasie niemieckiej okupacji Polski oraz nt. polskich wojskowych obozów treningowych na ziemi kanadyjskiej w czasie I i II wojny światowej.

  Panoramę polskiej muzyki od lat najdawniejszych zaprezentuje muzykolog Ewa Monczak. Piękno polskiego krajobrazu obecne będzie dzięki zdjęciom Agnieszki i Włodka Bilińskich oraz artystów fotografików współpracujących z MSZ RP.

  W załączniku znajdą Państwo szczegółowy program imprez. Serdecznie zapraszamy!

   

   

  plakat Canada 150 galeria czerwiec EN

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: